O Przewodniku Kontakt Reklama Przyjaciele
 Berlin
 Londyn
 Paryż
 Rzym
 Wiedeń
 Amsterdam
 Ateny
 Barcelona
 Bolonia
 Bratysława
 Budapeszt
 Edynburg
 Florencja
 Glasgow
 Helsinki
 Kopenhaga
 Kraków
 Lizbona
 Mediolan
 Monako
 Moskwa
 Oslo
 Oświęcim
 Pompeje
 Praga
 Saloniki
 Sankt Petersburg
 San Marino
 Watykan
 Wenecja
 293
 214
 275
 267
 364
 175
 170
 369
 2
 344




Amsterdam


Amsterdam, konstytucyjna stolica Holandii, usytuowany jest na 100 wysepkach połączonych tysiącem mostów przerzuconych nad licznymi kanałami. "Wenecja Północy"- bo tak niekiedy jest nazywany -to metropolia wspaniałych zabytków muzeów i specyficznej kosmopolitycznej atmosfery. Amsterdam usytuowany jest przy ujściu rzeki Amstel i stąd też wywodzi się jego nazwa Amstel - Dam, czyli tama na Amstel.

Złoty wiek tego miasta przypadł na XVII stulecie, wtedy właśnie rozpoczęto budowę półksiężycowatego potrójnego pasa grobli, stanowiącego do dziś dominujący element miasta. W dalszym ciągu śluzy i pompy utrzymują stały poziom wody i nadal część komunikacji miejskiej odbywa się drogą wodną.

Atrakcje turystyczne Amsterdamu


Zabytkowe kamieniczki o niepowtarzalnych fasadach i szczytach, usytuowane nad kanałami, oplatające miasto mosty, barwne ulice, małe ogródki zdobiące dziedzińce domów tworzą wyjątkowy pejzaż tego miasta.

Będąc Amsterdamie, warto obejrzeć następujące zabytki:

Plac Dam


Centralnym punktem Amsterdamu jest plac Dam (po holendersku "tama") przy którym znajduje się Pałac Królewski, gabinetem figur woskowych Madame Tussaud oraz eleganckim dom towarowy "Bijenkorf" i Hotel "Krasnapolsky". Od placu Dam odchodzi najbardziej znana Amsterdamska ulica handlowa: Kalverstraat. Pośrodku placu usytuowany jest pomnik Pamięci Ofiar II Wojny Światowej.

W XIII wieku powstała tama ("dam" w języku holenderskim) na rzece Amstel, w pobliżu której znajdowała się osada rybacka. Z czasem zaczęto ją nazywać "Amstelredamem". Wówczas łodzie podpływały bezpośrednio do placu, gdzie rozładowywano towary. Na początku XV wieku na obszarze placu powstał Nieuwe Kerk, główny kościół w Amsterdamie, a później ratusz (obecny Pałac Królewski).

Pałac Królewski


Budowle wzniesiono w XVII wieku jako ratusz (Stadhuis) według projektu Jacoba van Campena. Dopiero w 1808 roku został siedzibą królewską. Następnie w 1935 roku pałac stał się znów własnością miasta, które sprzedało go państwu. Fasada budowli wykonana jest w stylu klasycyzującym z podwójnym wielkim porządkiem pilastrowym.

Nowy Kościół


Nieuwe Kerk powstał w XV wieku. Jego bryła z pinaklami i wysokimi smukłymi szczytami reprezentuje styl późnego gotyku. Wystrój wnętrza jest bardzo ubogi. Na uwagę zasługuje misternie rzeźbiona ambona z mahoniu oraz miedziana tęcza w prezbiterium.

Westerkerk


Westerkerk to duży kościół protestancki z wieżą 85-metrową górująca nad miastem. Został zaprojektowany przez Hendrika de Keysera. Jest to trzynawowa bazylika z dwoma transeptami i prosto zamkniętym prezbiterium, powstała w latach 1620-1638. Wnętrze świątyni, zgodnie z wymaganiami kalwinów, jest bardzo ubogie.

Podobno właśnie w tym kościele pochowano Rembrandta, jednak tak na prawdę nie wiadomo, gdzie znajduje się jego grób. W północnej nawie usytuowany jest pomnik malarza - blisko miejsca pochówku jego syna, Tytusa.

Amsterdamskie Kanały


Ponad sześćset kanałów służyło niegdyś jako droga komunikacji i do transportu towarów w mieście portowym. Teraz tworzą malowniczą sieć, koliście oplatając Amsterdam. Najbliższy centrum, czyli najmniejszy okręg wody to Singel - dawna fosa wokół nieistniejących już murów miejskich. Następnie nieco większy okręg to Herengracht - kanał Panów, najbogatsza ulica w mieście.
Inne mniejsze kanały to np.: Bloemgracht (Kwietny), Brouwersgracht (Kanał Piwowarów) czy Leligracht (Kanał Lilii). Gęstą sieć kanałów można zwiedzić odbywając podróż statkiem, które odpływają z przystani w centrum miasta.

Rijksmuseum


Muzeum mieści się w wielkim gmachu z końca XIX wieku. W jego zbiorach znajduje się kolekcja XVII-wiecznego malarstwa holenderskiego z ponad 20 płótnami Rembrandta, dziełami Steena, Halsa, Vermeera i wielu innych artystów.

Muzeum Van Gogha


Muzeum tego sławnego artysty mieści się w kanciastej budowli zaprojektowanej przez Gerritta Rietvelda, czołowego przedstawiciela De Stijl. Obiekt otwarto dla publiczności w 1973 roku. W 1999 roku udostępniono także zwiedzającym przybudówkę, usytuowaną na tyłach głównego gmachu, gdzie odbywają się wystawy czasowe.

Na parterze eksponowane są dzieła przyjaciół artysty oraz malarzy tworzących w tym samym okresie, m.in. Gauguina, Milleta, Adolpha Monticellego. Natomiast na pierwszym piętrze znajdują dzieła Van Gogha. Na następnym piętrze w pracowni komputerowej zwiedzający moją dostęp do ogromnych zasobów informacji o życiu i czasach w których żył artysta. Na trzecim prezentowane są rysunki, notatki i listy Van Gogha.

Browar Heineken


Do jednej z atrakcji turystycznych Amsterdamu należy zwiedzanie starego browaru Heinekena. Produkcja piwa odbywała się w nim w latach 1864-1988. Ekspozycje prezentują historię browarnictwa oraz życiorys samego Heinekena. Turyści mogą się zapoznać ze starymi instalacjami do produkcji piwa, jednak zdecydowana większość osób preferuje degustacje tego szlachetnego trunku.

Madame Tussaud's Amsterdam


Przy placu Dam znajduje się amsterdamska filia słynnego londyńskiego Muzeum Figur Woskowych. Wśród słynnych figur znajdują się podobizny m.in. Rembrandta i Van Gogha.

Dzielnica Czerwonych Latarni


Dzielnica Czerwonych Latarni to obszar usytuowany na wschód od Damrak, między Warmoesstraat, Nieuwmarkt a Damstraat. Słynna dzielnica otwartej prostytucji (która w Amsterdamie jest zalegalizowana), gdzie znajdują się liczne lokale rozrywkowe.

Mennica


Mennica była niegdyś częścią murów miejskich. Budowla posiada charakterystyczną wieżę wzniesioną w 1620 roku według projektu Mendrilka de Keysera.

Nowy Rynek


W przeszłości na Nieuwmarkt znajdował się największy w mieście targ, gdzie handlowano rybami, a później materiałami pochodzącymi z pobliskiej dzielnicy żydowskiej. W czasie II wojny światowej na trenie placu organizowano liczne łapanki, a z czasem jego teren otoczono drutem kolczastym i zamieniono na obóz dla oczekujących na deportacje Żydów. Po wojnie nie przywrócono dawnej świetności temu miejscu. Obecnie znajduje się na nim skromne targowisko.